§3. Українська філософія XIX - початку XX століття
У духовному житті України XIX століття відбулися події, що знаменували зародження та розвиток нової української культури. Насамперед, під впливом сковородинства формується новий тип українського національного інтелігента, який не тільки не цурався народного життя, а й свідомо намагався вивчати його побут, культуру, мову. Про зародження нової інтелектуальної культури та філософії, що ґрунтувалася на осмисленні реальної дійсності, аналізі суспільно-політичного життя свідчить діяльність Кирило-Мефодіївського товариства – таємної організації, що була створена в Києві у грудні 1845 року і проіснувала до березня 1847 року, коли її було розгромлено царським урядом. Серед учасників товариства були: ад’юнкт Київського університету, пізніше відомий історик, етнограф, письменник та культурний діяч Микола Костомаров (1817–1885); вчитель, пізніше видатний письменник, історик і художній діяч Пантелеймон Куліш (1817–1897) та видатний український поет, геній і пророк Тарас Шевченко (1814–1861). Основною метою товариства було визволення України від соціального та національного гніту, об’єднання усіх слов’янських народів на основі християнської віри.
Кожен із членів Кирило-Мефодіївського товариства був яскравою особистістю, зі своєю долею і своїми, лише йому притаманними світоглядними рисами. Не маючи можливості зупинятися на характеристиці поглядів кожного з них, розглянемо лише філософську концепцію Т.Г.Шевченка.
Основне питання його філософії - співвідношення соціального добра і зла щодо конкретної людини в конкретних історичних умовах і стосовно його Батьківщини – України. Необхідність знищення народом царського кріпосного ладу – головний висновок філософії Т. Шевченка. Як наслідок знищення – побудова суспільства справедливості, добра і свободи, що буде найсприятливішим тлом для щастя вільної людини у вільній Україні.
У творчості Т. Шевченка поєднані принципи раціоналізму і сенсуалізму. Його сподівання на прихід апостола правди і науки, на прихід героя із святим і праведним законом поєднані з людськими почуттями. Нехай хтось і мислить категоріями Канта і Гегеля, є мудрецем-космополітом, мріє про людство або «отечество», але не жаліє ні брата свого, ні рідного тата, чужий єству Т.Шевченка. Таких людей Т. Шевченко називав лжепророками, а їхнє вчення – півідеями. Водночас він усвідомлював трагічність свого буття в рідному краї, який перебуває в ярмі:
Великим словом волю Божу
Сказать Тиранам – не приймуть.
А на своїм, на ріднім полі
Пророка каменем поб’ють.
Відомими є заклики Т. Шевченка до об’єднання усіх верств українського
суспільства на основі злагоди, добра і любові задля допомоги знедоленим,
нужденним, заради України, яка є найвищою цінністю в його філософії. Україну
він називає святою.
Значною постаттю в колі представників української філософії XIX століття був сучасник Т. Шевченка Памфiл Юркевич (1827–1874). Прекрасний лектор, письменник, професор, який блискуче почав свою кар’єру в Київській духовній академії, він у віці 33 років очолив кафедру Московського університету. Прожив Юркевич лише 47 років, але у розвитку філософської думки залишив помітний слід.
У своєму творі «Серце і його значення в духовному житті людини» (1860) він розвиває філософію «серця» Сковороди. У центрі його філософського вчення – людина з двома найважливішими проявами – серцем і розумом (схема 4.5.). Якщо розум виявляє загальне в діяльності людей, то серце – це основа неповторності кожної особи. Людська природа є одним із кінцевих утворень нескінченного і вічного. У цьому полягає неповторність і вічність людини. Вона «одна у відомому нам світі» і «має власне, особисте існування в часі і вічності», – зазначає мислитель. Людина в цьому житті лише подорожній. Блукаючи у світі, вона йде до себе, а віднайшовши себе, віднаходить Бога.
Схема 4.5. Філософськи погляди П. Юркевича
«Філософія серця» Юркевича мала суттєвий вплив на російськомовну школу
київського гуманізму, видатним представником якої був засновник сучасного
екзистенціалізму Лев Шестов.
Не можна не відмітити і вплив філософії Юркевича на формування філософії
російського «космізму», видатними представниками
якого були К. Ціолковський, В. Вернадський, О.
Чижевський та ін.
Значну роль у розвитку філософської культури в Україні в XIX столітті відіграв Михайло Драгоманов (1841–1895), видатний український мислитель, історик, етнограф. Свої філософсько-соціологічні погляди він виклав у двотомному виданні «Літературно-публіцистичні праці».
Михайло Драгоманов – раціоналіст. Він переконаний у безмежних можливостях
людського розуму і науки пізнати навколишній світ. І хоч людина не відразу, а
поступово діходить до пізнання суті певних явищ, хоч
наука «не одразу доводить людей до правди, хоч по дорозі дає людям і помилки, а
іноді й горе, але тільки пробою та взаємною наукою доходять до правди».
Звертаючись до розвитку суспільства, М. Драгоманов виходить з того, що економічна діяльність людей має на меті задоволення їхньої вродженої потреби живлення, обміну речовин. Але він не міг погодиться з тим, що людина має лише цю одну вроджену потребу – живлення. За Драгомановим, не слід однобічно переоцінювати значення економічних чинників, оскільки людство однаковою мірою загинуло б і від голоду, і від безпліддя, і від ідіотизму. Тому безглуздо вирішувати, яка саме потреба найголовніша, оскільки кожна з них головна.
У другій половині XIX століття в Україні набули поширення ідеї марксизму.
Вивченням та пропагандою окремих положень марксизму займалися деякі
представники ліберальної інтелігенції, зокрема професор Київського університету
Н. І. Зібер, магістр Харківського університету І. І. Кауфман.
Велике значення для розвитку матеріалістичної філософії зіграла діяльність
видатних вчених І .М. Сеченова,
І. І. Мечникова, Н. А. Умова, А. О. Ковалевського, Н. Н. Бекетова та інших, що в різний час працювали в
навчальних закладах України.
У руслі матеріалістичних ідей проходила діяльність видатного українського вченого-філолога, професора Харківського університету Олександра Потебні (1835-1891). Вчений виходив із визнання вічності і безмірності матеріального світу, відхиляв релігійно-ідеалістичні уявлення про будову природи. Матеріалістична лінія в Потебні пов’язана з аналізом об’єктивних начал мови і мислення, продуктів поетичної і наукової діяльності, з відстоюванням ідеї первісності природи по відношенню до людини.
Одною з центральних постатей українського духовного життя кінця XIX - початку XX століття був Іван Франко (1856–1916). Його філософські і соціально-політичні погляди складалися під впливом національної духовної культури, марксизму і частково позитивізму. У розмінні історії він відстоює ідею закономірності суспільного поступу й виявляє елементи матеріалістичного осягнення прогресу, зокрема роль економічного життя як одного із чинників еволюції.
Своєрідним є ставлення Франка до соціалістичних ідей: він знаходив їх привабливими, але вказував, що соціалізм не можна зводити лише до економічних чинників, а слід також враховувати і духовні фактори людини і спільноти. Тому соціалістичні ідеї слід доповнити християнською духовністю.
Основними рисами світогляду Франка були, по-перше, вірність своєму народові, відданість боротьбі за його соціальне і національне визволення, забезпечення реального народовладдя, надання загально-людських прав і свобод; по-друге, переконаність у тому, що монопольна «зверхня» власність на землю й на фабрики повинна поступитися місцем колективній, громадській власності тих, чиєю працею ця власність була створена; усунення соціальних і економічних причин відчуження всіх засобів виробництва від тих, хто ними користується, ліквідація соціально-класових привілеїв і досягнення соціально-політичної та правової рівності між людьми незалежно від того, до якого прошарку суспільства вони належать; по-третє, монізм (єдність) у поглядах на природу, суспільство й людину, переконаність у тому, що «матерія і сила», «дух і тіло – одно суть», впевненість у здатності людини до необмеженого пізнання навколишнього світу, свідомий діалектичний підхід до розвитку в природі й суспільстві, а також у мисленні й методі пізнання; по-четверте, економічний детермінізм у розумінні суспільства, підкреслення первинного значення економічних факторів і матеріальних обставин життя народу, визначення боротьби народних мас як рушійної сили суспільного розвитку, звернення особливої уваги на неухильне зростання значення науки для працюючих класів, з’ясування об’єктивних причин класового поділу людей і виявлення тих негативних соціальних наслідків, до яких цей поділ призводить; по-п’яте, постійна увага до найновіших досягнень у галузі природознавства, особливо таких фундаментальних природничо-наукових концепцій, як теорія еволюційного розвитку Ч. Дарвіна.
У цілому соціально-політичні погляди Франка базуються на загальнолюдських,
а не на класових позиціях. Шлях до соціалізму – це «народне відродження»,
розвиток національної свідомості, широка освітянська діяльність, а не революція
і диктатура пролетаріату.
Велике значення для розвитку української духовної культури мав короткий за терміном період існування незалежної України (1917-1918). За цей час було відкрито 150 українських гімназій, Київський університет святого Володимира перетворюється на Державний Український університет, у Кам’янець-Подольську відкривається другий Державний Український архів, Національна бібліотека. 24 листопада 1918 року урочисто відкривається Українська Академія наук на чолі з професором Володимиром Вернадським.
Втрата Україною незалежності поклала край цьому недовгому підйому
української культури. Багато навчальних закладів було закрито. Ряд видатних
вчених змушені були їхати за кордон і продовжувати працювати там. Серед них
були відомий український мислитель, політичний діяч і письменник Володимир Винниченко (1880–1951),
відомий український історик і політичний діяч Михайло Грушевський (1866–1933), філософ Дмитро Чижевський (1894–1977) та ін. Їх творчість сприяла
підвищенню авторитету української науки у світі.
Особливий інтерес становить творчість
Дмитра Чижевського. Освіту він здобув у Петербурзькому та Київському університетах.
Після закінчення навчання він працює доцентом Женевської вищої школи, а потім і
Київського педінституту. У 1920 році Чижевський їде в Німеччину, де слухає
лекції К. Ясперса, Е. Гуссерля,
М. Хайдеггера.
З 1924 року Чижевський викладає в Празькому університеті (з 1927 року – професор цього університету). Особливо вагомий внесок зробив Чижевський у вивчення історії української та російської філософії. Цьому питанню присвячені такі його твори: “Нариси з історії філософії в Україні”, “Філософія епохи реалізму” та ін. Велику дослідницьку роботу він провів при вивченні впливу німецької філософії на Росію та Україну. Багато працював Д.Чижевський і у сфері вивчення етнонаціональних характеристик філософських знань.
Таким чином, українська філософська думка кінця XIX – початку XX століття знаменувала новий етап розвитку філософської культури на основі досягнень тогочасних природничих і суспільних наук.