назадоглавлениевперёд


Передмова


Трансформація українського суспільства в напрямку цивілізованих форм організації неможлива без ствердження його на засадах права. Тому сьогодні право постає як одна з найважливіших з поміж інших соціально-значимих проблем, перебуває в центрі обговорення громадськості і наукової спільноти. Ця обставина обумовлює начільну потребу в глибокому проникненні в сутність такого складного феномена як право на основі його філософського осмислення. Останнє припускає погляд на право не просто як на соціальний інститут і засіб здійснення політичних цілей, а як на складний світ, багатогранну реальність зі своїми закономірностями, своїм улаштуванням і логікою розвитку. Це відрізняє його від інших сфер людського буття. Цю його специфіку і покликана визначити філософія права, яка починається з виникнення ідей про об'єктивні, незалежні від офіційно-владного розсуду природу і смисл права.

Дослідження в галузі філософії права мають давні і багаті традиції. Протягом кількох століть цій самостійній науковій і навчальній дисципліні належить чільне місце в західних університетах. Значного досвіду вивчення і викладання цієї дисципліни було набуто і в дореволюційній Україні. Однак у радянський час він був утрачений.

У сучасних умовах демократичних перетворень в Україні, становлення начал права і правової державності цей досвід відновлюється, а філософія права починає посідати щільніше місце в системі вітчизняної юридичної освіти. У той же час, попри своєї важливості і актуальності, з цієї дисципліни бракує достатньої навчальної і учбово-методичної літератури. Цей навчальний посібник, розроблений на основі програми з філософії права колективом кафедри філософії Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого, покликаний, певною мірою заповнити цю прогалину і допомогти студентам у вивченні філософії права.

У навчальному посібнику виділяються два розділи. У першому розділі розглядається зміст і призначення філософії права, розкриваються основні методологічні парадигми осмислення права, його багатовікова історія розвитку, методологічний потенціал основних концепцій філософії права. В другому розділі акцентується увага на основних проблемах філософії права: правової онтології, правової антропології, правової аксіології тощо. Розділ також містить чимало специфічного матеріалу, який істотно відрізняється від загальнотеоретичних філософських і правових курсів. Це, насамперед, стосується питань світоглядного і методологічного обґрунтування різних правових орієнтацій, філософії прав людини, філософських проблем права і влади в посттоталітарному суспільстві.

До посібника подано список літератури, який включає основні праці видатних філософів, монографічну та учбову літературу. Крім того, до кожної теми запропоновано декілька контрольних запитань. Усе це буде сприяти поглибленому оволодінню студентами філософсько-правовими знаннями як у ході практичних занять, так і самостійної роботи, якій в сучасному навчальному процесі надається все більшого значення.

Зрозуміло, автори учбового посібника не претендують на вичерпний аналіз поставлених у ньому проблем, а також на володіння істиною в останній інстанції, проте будуть вдячні за корисні зауваження і пропозиції, що здатні поліпшити зміст викладеного. Автори посібника також висловлюють щирую вдячність всім тім, хто допомагав їм в ходе підготовки та друкуванні цей праці, особливо доц. С.І. Максимову, який надав цінний матеріал для посібника.

Навчальний посібник підготували викладачі кафедри філософії Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого: доктор філософських наук, професор Данільян О.Г. (розділи 1, 8), кандидат філософських наук, доцент Байрачная Л.Д. (розділ 3 тема3, розділ 5), кандидат філософських наук Дзьобань О.П. (розділ 3 тема2), кандидат філософських наук, доцент Максимов С.І. (розділи 2, 6), кандидат філософських наук, доцент Колесніков М.П. (розділ 7), кандидат філософських наук, доцент Мозалевський В.Т. (розділ 3 тема 4), асистент Гончаренко Н.К. (розділ 3 тема1), асистент Жданенко С.Б. (розділ 4).



назадоглавлениевперёд