назадоглавлениевперёд

§ 1. Предмет філософії права. Філософсько-правова рефлексія

Дискусія про предмет філософії права. Почнемо з запитання: “Що є філософія права і що вона вивчає?”. Необхідно відзначити, що в історії філософсько-правової думки існували різноманітні підходи до визначення філософії права і її предмету. Так, наприклад, Георг Гегель вважав її філософською наукою про право, що має своїм предметом ідею права. Російський філософ Семен Франк розумів філософію права як вчення про суспільний ідеал. «Філософія права, — писав він, — по основному традиційно типовому її змісту є пізнання суспільного ідеалу, з'ясування того, яким повинний бути благий, розумний, справедливий, «нормальний» лад суспільства».

У сучасній філософії права її предмет також визначається по-різному. Від самих широких визначень, як, наприклад, у відомого російського філософа права Владика Нерсесянца: «Філософія права займається дослідженням змісту права, його сутності і поняття, його основ і місця у світі, його цінності і значення, його ролі в житті людини, суспільства і держави, у частках народів і людства» до самих вузьких, як, наприклад, в один з провідних італійських філософів права Ніколо Боббіо, який вважає, що єдиною проблемою філософії права, яка власне і складає її предмет, є справедливість1 .

Таке різноманіття підходів до предмету філософії права цілком закономірно, тому що його визначення припускає виявлення ставлення дослідника, як до філософії, так і до права. Можна припустити, що підходів до предмета філософії права стільки, скільки існує філософських систем, а виявлення предмета філософії права неможливо без чіткого визначення позиції дослідника до самого феномена права, тобто того, що власне і винне бути досліджено.

Для вирішення цієї проблеми доцільно скористатися міркуваннями югославського теоретика права Радомира Лукича. «Саме поняття «філософія права», - відмічає він, - легко визначити виходячи з уже відомого поняття філософії. Філософія права є спеціальною філософієютакою, предметом якої є не завісься світ у цілому, не всі суще як таке, а лише одна його частина - право. Однак, оскільки вона є філософія, хоч і спеціальна, їй належні усі риси філософії узагалі чи відповідно загальній філософії. Це означає, що її предмет аналогічний предмету філософії»2.

Отже, якщо загальна філософія є вченням про граничні підстави людського буття те, відповідно, філософія права може бути визначена як вчення про граничні підстави права як одного із способів людського буття. Використовуючи підхід Іммануила Канта, який вважав, що предмет загальної філософії як науки можна визначити шляхом відповіді на питання: 1) що я можу знаті? 2) що я повинен робити? 3) на що я можу сподіватися? 4) що таке людина?, предмет філософії права за аналогією можна визначити за допомогою постановки наступних питань: 1) що я можу знаті про право? 2) що я повинен робити відповідно до вимог права і чому? 3) на що я можу сподіватися у випадку дотримання чи порушення цих вимог? У свою чергу усі смороду можуть бути зведені до одного узагальнюючого питання: що таке правова людина чи що представляє собою право як спосіб людського буття? Відповіді на поставлені питання і дозволяють з'ясувати природу такого феномена як право і предмет філософської дисципліни, що його досліджує.

Обґрунтування необхідності філософії права. Хоча філософсько-правові дослідження мають давню і багату історію, а філософія права має незаперечні заслуги в розвитку юриспруденції, необхідність її існування як самостійної сфери теоретичного знання не для всіх дослідників є очевидним фактом. Зустрічаються різноманітні спроби заперечення філософського підходу до права. Як правило, смороду обґрунтовуються або неможливістю застосування даного підходу для рішення питань практичної юриспруденції, або його безмежністю, а звідси неможливістю реалізації в повному обсязі. Така позиція, що ґрунтується на вузькопрофесійній «юридизації» феномена права і яка штучно ізолює його від метафізичних наук (тобто наук про дух), характерна, насамперед, для юридичної догматики, представленої в даний година різними варіаціями юридичного позитивізму і легізму (від лат. lex – закон). «Щоб пізнати основний вищий зміст права, — наводити приклад такого підходу французький філософ права Ф. Батіффоль, — необхідно встановити: чому існують різні суспільства; але як відповісти, не знаючи точно, що являє собою людина, до чого вона прагне, куди йде і повинна йти? Зрештою, нам варто було б знаті про Всесвіт у цілому, щоб дати належну відповідь на подібні проблеми; але вона неможлива для нас. Тому краще обмежитися вивченням позитивного права»1.

Існує кілька обґрунтувань необхідності існування філософії права, серед яких мі розглянемо тільки два: історичне і актуальне. Історичне обґрунтування необхідності існування філософії права ґрунтується на тому неспростовному факті, що ці проблеми завжди хвилювали людство протягом всього його існування. «Безцільно порушувати питання про законність такого роду досліджень, — справедливо відзначав Семен Франк, — він виправданий вже історично як природне задоволення нашого невикорінного постійного запиту людського духу. Запиту, що виражається в постійній духовній заклопотаності людей про те, що є справжня правда, що повинна бути в їхньому громадському житті»2.

У свою чергу актуальне обґрунтування філософії права ґрунтується на виявленні такого аспекту, такої сторони права, пізнання якої можливо тільки за допомогою філософського підходу.

Який же аспект права, його сутнісна особливість з необхідністю припускає філософсько-правовий підхід? Очевидно, це обумовлено езотеричною (тобто схованою, таємницею) сутністю самого феномена права. Право, безсумнівно, є одним із самих важкодоступних об'єктів пізнання і не прагне відкривати досліднику свої таємниці. Безумовний прогрес юриспруденції в останні десятиліття в усьому світі, десятки написаних монографій і захищених дисертацій із проблем права, підвищення престижності юридичної освіти і правової культури населення в цілому - не знижує актуальності поставленої проблеми. Навпаки, на місці вирішеної дослідником правової проблеми виникають нові, а досягнута їм вершина в правовій науці відкриває в ній нові, невідомі обрії у виді незліченних питань, проблем, загадок і таємниць. Для ілюстрації цього феномену можна скористатися створеним А. Шопенгауэром образом наукового знання, що розвивається, котре нескінченно збільшується у своїх розмірах: чим значніше його обсяг, тім більше в його поверхні точок дотику з непізнаним. Цьому образу відповідає пізнавальний парадокс: чим більше мі знаємо про право, тім більше таємниць і загадок виникає перед дослідником. Таким чином сфера дослідження філософії права лежить на перетинанні цих таємниць, загадок і її задача полягає в їхньому розкритті.

У чому кореняться джерела езотеричності права? Ця характерна риса права випливає з його безпосереднього зв'язку з буттям людини, його сутністю, діяльністю і несе в собі особливості будь-якого культурного феномену. Адже відомо, що людинаце самий таємничий об'єкт, що збиває з шляху дослідження (Тейяр де Шарден). Але цей таємничий об'єкт за визначенням може бути пізнаний тільки самою людиною і ніким іншим. Адже як писав Федір Достоєвський, людина є таємниця, я займаюся цією таємницею, тому що хочу бути людиною.

Подібно тому, як у людині мі розрізняємо фізичне тіло і душу (дух), так і у всіх культурних (тобто людських) феноменах мі виявляємо предметну форму і духовно-ідеальну сутність. У праві мі також знаходимо предметну і духовну сторони, за якими історично закріпилися назви «позитивне право» і «природне право». Дані словосполучення можуть вважатися не зовсім вдалими, тому що носять метафоричний характер, але смороду склалися історично і закріпилися, до того ж смороду відбивають структуру даного явища.

Що ж розуміється у філософії права під позитивним і природним правом?

Під позитивним правом мається на увазі діюча система правових норм, відносин і судових рішень. Під природним же правом, як правило, маються на увазі ідеальні першооснови права. Поняття «природне право» виражає глибинну сутність права, а його «ідеальність» виявляється в тому, що воно: по-перше, існує у свідомості (правосвідомості) як його установка (хоча і знаходить вираження у формах поведінки); по-друге, є ідеалом, тобто очищену від випадків форму належного у відносинах між людьми.

Крім того, природне право визначає вихідні принципи, на основі яких приймаються (у всякому разі, повинні прийматися) діючі правові норми і на основі яких відбувається їхня оцінка. Така оцінка здійснюється на основі ієрархії цінностей, які задає філософія, вирішуючи питання про ставлення людини до навколишнього світу, у тому числі і ціннісному відношенні. Критична оцінка, у якій виражається відношення людини до правових норм, необхідна стосовно реального правопорядку, щоб людина не стала його заручником. Однак критичне відношення особистості до існуючого правопорядку не має нічого загального зі зневажливим підходом до існуючого законодавства, а тім більше до порушення існуючих законів.

Звідси можна зробити висновок, що право як сфера людської діяльності тісно зв'язано з філософією. Фундаментальні проблеми права, такі, як справедливість, свобода і рівність, провина і відповідальність та ін., є одночасно і найважливішими філософськими проблемами, а їхнє рішення заглиблюється своїми коренями в рішення основних філософських питань про сутність людини і сенс її життя, в онтологічну структуру світу і способи його пізнання. Право, таким чином, за самим своїм духом «філософічно», воно виражає собою «філософію на практиці», що, відповідно, припускає і «філософію в теорії», роль якої і виконує філософія права.

Значення філософії права в підготовці майбутніх юристів. Цілком очевидно, що вміння усвідомити високий гуманістичний зміст своєї діяльності, філософськи обґрунтувати свою теоретичну позицію і прийняте практичне рішення є ознакою високого професіоналізму і цивільної чесності юриста. Таке обґрунтування, особливо в сфері практичних рішень, не завжди усвідомлюється, однак воно в значній мірі визначається домінуючими установками світогляду юристів, на формування якого покликана впливати філософія права. Спроби вирішувати фундаментальні теоретичні проблеми юриспруденції без філософського обґрунтування призводять, як правило, до релятивізму або догматизації. «Тієї, хто думає, що обійдеться без філософського обґрунтування функціонування правової системи, — пише французький філософ права Г.А. Шварц-Либерман фон Валендорф, — у дійсності несвідомо керується своєю «особистою», доморослою філософією, ризикуючи скінчити блуканнями в пітьмах правової дисгармонії».

Це, однак, не означає заклик до юристів відкинути властиві юриспруденції методи дослідження і замінити їх філософськими. Варто чітко усвідомлювати призначення і можливості останніх. Філософія не ставити своєю метою пропонувати вирішення конкретних юридичних проблем, але вона може допомогти юристу більш ясно усвідомити свою власну позицію, упорядкувати отримані їм знання, по-новому глянути на свій предмет у світлі більш широкого, філософського підходу, а також побачити в зовсім новому світлі державно-правові закономірності і форми їхнього прояву в окремих сферах життя суспільства в зовсім новому світлі.

Таким чином, необхідність вивчення студентами юридичних вузів філософсько-правових знань визначається, насамперед, потребами їхньої майбутньої спеціальності. Вивчення філософії права значною мірою сприяє фундаменталізації освіти майбутніх юристів, їхньому розвитку в якості самостійно мислячих, політично неангажованих громадян. Можна приєднатися до позиції відомого британського філософа права Г. Харріса, який вважає, що філософія права «…не є частиною підготовки юриста як юриста, її існування, я думаю, зв'язано з більш важливою метоюпідготовки юриста як громадянина і громадянина як критика права»1.

Ця позиція досить чітко пояснює те основне місце і значення, яка посідає філософія права в системі юридичних і інших гуманітарних наук і навчальних дисциплін, об'єктами вивчення яких є право і держава, а також та увага, що приділяється в західних університетах викладанню цієї дисципліни вже протягом багатьох сторіч.

Хоча філософія права не ставити своєю метою вирішення конкретних проблем правознавства, а лише допомагає більш чітко усвідомити досліднику-юристу власну позицію, впорядкувати знання, по-новому глянути на свій предмет у світлі більш широкого підходу, проте всі центральні, фундаментальні проблеми правознавства знаходять своє рішення чи, принаймні, їхнє обґрунтування саме на філософському рівні. У цьому саме і полягає одна з «загадок» такого феномену, як право, і ця обставина визначає фундаментальну роль філософії права в системі правознавства як загально-методологічної дисципліни.

Що ж стосується побоювань з приводу відносної широти сфери філософського осмислення права, те ці побоювання можуть бути зняті за допомогою чіткої фіксації інтересів філософії права, уточнення її предмета і методу, визначення її місця в системі філософських і юридичних наук. При цьому визначення предметної сфери і статусу філософії права повинні здійснюватися за допомогою зіставлення її з теорією права, що є найбільш близькою їй по сфері інтересів дисципліною.

Сутність і особливості філософського підходу до права. Важливим питанням для з'ясування специфіки філософії права як особливої теоретичної дисципліни є з'ясування сутності й особливостей філософського підходу до права.

Відомо, що будь-яка наука, визначаючи свій предмет дослідження, прагне зосередитися саме на цьому предметі. При цьому, як правило, залишається осторонь питання про місце предмета цієї науки в загальній картині світу і про його відношення до сутності людини. Відомо також, що у фундаменті будь-якої науки лежати деякі базові, аксіоматичні (тобто самоочевидні) положення, що не визначаються, а беруться як такі. Вихідним положенням класичної фізики, наприклад, є припущення про дію принципу причинності, економічної науки — припущення, що всі люди роблять у відповідності зі своїми потребами. Звідси можна зробити висновок, що приватні науки принципово не можуть «заглянути» за свій «вихідний пункт», свої базові положення. У цьому обмеженість будь-якої приватної науки. Так, Ньютон називав гравітацію вищою «причиною», що дозволяє пояснювати природні явища, але для якої він не міг знайти причину її самої в рамках тієї механіки, що він створив.

Що ж стосується філософії, те сфера її інтересів саме починається там, де закінчується сфера інтересів приватних наук. Філософія обґрунтовує базові положення приватних наук, підводячи їх під свої «граничні підстави», виявляючи їхній зміст. Наприклад, аксіомою, вихідним пунктом юриспруденції як приватної науки є припущення про ті, що право є породженням волі суб'єкта державної влади, що детермінує у свою чергу виконання вимогу, що випливає з його норм права. Це положення являє собою не що інше, як вираження сутності позитивного права. Але осягти дійсний зміст правових явищ мі можемо, лише заглянувши за межі цієї аксіоми, тобто намагаючись відшукати підстави її самої.

Тому і вважається, що предметом філософії права є неюридичні (граничні) підстави права, що в трактуванні деяких авторів справедливо розкриваються як пізнавальні, ціннісні, соціальні й антропологічні підстави права. Теорія ж права являє собою, головним чином, вчення про діюче право. Саме в сфері теорії права відбувається розвиток «загальних правових зрозуміти», що виводяться з конкретного досвіду функціонування окремих галузей права. Понятійним арсеналом теорії права є такі поняття як закон, правовідношення, суб'єкт права, правовий обов'язок, суб'єктивне право, зобов'язання, відповідальність та ін. Вони утворюють розгалужену конструкцію позитивного права, його «понятійний каркас». Завдяки їм відбувається «оформлення» і «впорядкування» нормативної системи і понятійного апарату правознавства в цілому. Хоча філософія права у своєму аналізі основ права може використовувати поняття позитивної науки про право, однак вона має і свої власні категорії, такі як ідея, зміст, ціль права, справедливість, воля, рівність, визнання, автономія особистості, права людини та ін.

Саме по собі позитивне право не є предметом філософії права. Позитивне право цікавить філософію права лише в співвіднесенні з природнім правом, з позиції якого оцінюється діюче право. У даному випадку природне право, оцінюючи позитивне право, відіграє роль як би «права в праві». Завдяки такому співвіднесенню й оцінці, позитивне право виявляється легітимізованим (узаконеним) і одночасно лімітованим (обмеженим) у своїх домаганнях. У цілому можна погодитися з ідеєю про те, що предмет філософії права співвідноситься з поняттям «природного права», а предмет теорії права з поняттям «позитивного права», однак варто підкреслити умовність такого розмежування. Більш точним буде твердження, що філософія права вивчає «світ права» («правову реальність» як філософський аналог поняття «правова система», під якою розуміється уся сукупність правових феноменів: правових норм, інститутів, існуючих правовідношень, правових концепцій, явищ правового менталітету і т.д.) у його загальності і цілісності, його змістовну сторону.

Філософське осмислення і наукове пізнання права: відмінність предмета і методу. Наступним важливим питанням для з'ясування специфіки філософії права як самостійної наукової дисципліни є виявлення відмінності між філософським осмисленням права і його науковим пізнанням.

Розходження по методу між філософським осмисленням права і його науковим пізнанням лежить в області семантичного (тобто значеннєвого) і функціональної відмінності зрозуміти «пояснення» і «розуміння». Бу-яка приватна наука, у т.ч. і юриспруденція, розглядає свій предмет як об'єкт, що знаходиться поза суб'єктом, що пізнає, і як такий, що перебуває у відносному протистоянні йому. Причому об'єкт, що пізнається, визнається в даному випадку як факт, як те, що існує в реальності. Філософія ж прагне до розуміння, осмислення належних цінностей і змістів, розкриває світ таким, яким він повино бути. Цей світ утворених цінностей і змістів дає людині стимул для зміни буття, оскільки те, що винно бути, сприймається їм як ідеальне стосовно того, що існує в реальності. Тому юриспруденція, вивчаючи закономірності функціонування діючого права, описує право таким, яким воно є, а філософія права таким, яким воно повинно бути. На основі цієї ідеальної правової норми і відбувається оцінка філософією права існуючої правової реальності.

Причому важливо підкреслити, що філософія права не просто прагне пояснити правову реальність, що протистоїть людині, а прагне зрозуміти цю реальність. З цього приводу відомий італійський філософ права Ф. Джентиле пише: «У юридичному досвіді співіснуютьлогічна форма, економічний інтерес і етичні ціннісні позиції; смороду змішуються один з одним настільки, що неможливо не задатися питанням про взаємозв'язок між ними, тім, що є, і тім, що повинно бути. Звідси випливає, що лише справді філософське сприйняття життєвих відносин здатне привести до мети».

Філософсько-правова рефлексія. Якщо сферу предмета філософії коротко можна виразити терміном «підстави», те сферу її методу — терміном «рефлексія» чи «критика». Рефлексія (від лат. reflexio - відображення) у сучасному гуманітарному знанні розуміється як аналіз власних думок і переживань; міркування, повне сумнівів і коливань. Приватні науки, у т.ч. і юриспруденція, за своїм методом догматичні, тобто не займаються критичною перевіркою своїх основ, філософія ж по своїй природі критична, вона постійно оцінює свої підстави. Така оцінка і являє собою філософську рефлексію. Як відзначав Дж. Коллингвуд, філософська свідомість ніколи не думає просто про об'єкт, але, міркуючи про який би те не було об'єкт, вона також висловлює свою власну думку про цей об'єкт. Філософія тому може бути названа думкою іншого порядку — думкою про думку.

Рефлексія є обов'язковим елементом філософсько-правового пізнання. Більш того, саме само рефлексивний характер філософії права обумовлює те, що проблема її предмета виявляється одним з центральних питань цієї дисципліни. Рефлексія ж основ права і держави, на думку німецького філософа моралі і права Отфрида Хеффе є критичний аналіз «легітимації й обмеження політичного співтовариства». Іншою стороною рефлексії філософії права як критичного аналізу своїх основ є обговорення, дискурс. У того ж О. Хеффе мі знаходимо вислів «філософський дискурс справедливості». Тому рефлексію і дискурс можна назвати найважливішими особливостями методу сучасної філософії і філософії права.

Зроблений аналіз дозволяє нам дати визначення розглянутого розділу знання. Філософія права — це філософське вчення про право, що відповідає на питання, які виникають у правовій сфері методом філософії. Її предметом є, насамперед, виявлення змісту права, а також обґрунтування розуміння цього змісту. Дане визначення не охоплює всього різноманіття проблем філософії права, але дозволяє зосередитися на її стрижневій ідеї, зв'язаній з уявленням про право як способу людського буття.

Визначення предмета філософії права дозволяє перейти до з'ясування її місця серед інших наук, а також її основних питань і функцій. До розгляду цих питань мі і переходимо.


Гегель. Философия права.- М., 1990. - С.59.

Франк С.Л. Духовные основы общества. М., 1990. - С.21.

Нерсесянц В.С. Философия права. Учебник для вузов – М., 1998. - С.7

1 См.: Джентиле Ф. О роли философии права в изучении юриспруденции в Италии // Государство и право. - 1995. - № 1. - С. 135.


2 Лукич Р. Методология права. М., 1981. - С.69.

Кант И. Трактаты и письма М.,1980.- С.331-332

1 См.: Буржуазные теории права. (Реф. сб.) Вып.2.- М., 1982.- С.20.

2 Франк С.Л. Духовные основы общества. - С.21.

Буржуазные теории права (Реф. сб.). Вып.2. - С.33-34.

1 G.Harris. Legal Philosophies. - L: Butterworth, 1980. P. 4.

См.: Джентиле Ф.О. О роли философии права в изучении юриспруденции в Италии // Государство и право.-1995.-№1.-С.133.

Коллингвуд Р. Дж. Идея истории: Автобиография.-М., 1980.С.5

Хёффе О. Политика. Право. Справедливость. Основоположения критической теории права и государства. Гнозис, 1994. С. 15.

Там же.


назадоглавлениевперёд