1. Загальні положення
Написання реферату з філософії є однією з форм індивідуальної роботи студентів. Реферат має бути самостійною, завершеною роботою, що відображає наукові інтереси здобувача, його знання, навички, уміння й виступає формою залучення автора до специфіки теоретичної праці. Компілятивність реферату не знімає з нього необхідності бути цілісною, завершеною за певною структурою працею, де автору необхідно показати вміння послідовно, логічно викладати зміст поставленої проблеми. Окрім цього, повинно мати місце і творче осмислення, інтерпретація, тлумачення останньої, її хоча б часткове узагальнення, розв'язання як науково значущої проблеми.
У рефераті автор зобов'язаний продемонструвати власну філософську культуру, знання як класичної, так і сучасної літератури з досліджуваного питання, а також уміння захищати основні положення своєї наукової роботи на іспитах. При виборі теми реферату доцільно враховувати такі моменти, що впливають на процес написання наукової роботи малої форми:
- по-перше, рівень особистої підготовленості, коло наукових інтересів і заохочень, схильність до наукового дослідження саме філософії;
- по друге, важливість теми її актуальність і рівень складності;
- по-третє, певна допомога кафедри, яку вона може надати студентам при виборі теми і її розробці.
2. Структура реферату
Структура реферату з філософії традиційна: вступ, основна частина (2-3 питання), висновок.
У вступі з'ясовуються актуальність проблеми, її значущість, стан розробленості, необхідність проведення дослідження, формулюються конкретні завдання й мета реферату. За обсягом вступ має орієнтовно 1-2 сторінки.
В основній частині розкривається сама тема дослідження. Текст повинен точно відповідати плану. При цьому автору необхідно не тільки висвітлити основні проблеми обраної теми і можливе їх вирішення, а й показати різні підходи і запропонувати власну інтерпретацію, свої форми й методи розв'язання поставлених питань.
Розкриття теми реферату може здійснюватися по-різному: чи в історичному плані (від минулого до сьогодення), чи в логічному плані (за головними, істотними, вузловими моментами), чи в актуалістичному плані (від нинішнього часу, через його призму, до минулого і про минуле).
У висновках підбиваються підсумки роботи, подається узагальнення важливих положень, резюмується, наскільки вдалося виконати задумане, вирішити заявлене у вступі. Обсяг висновків не повинен перевищувати 1-2,5 сторінки.
Завершує реферат список використаної літератури .
3. Вимоги до оформлення реферату
Як і будь-яка дослідницька робота, реферат із філософії має бути правильно оформлений (повинен містити суворість і точність цитування, адекватність переказу точки зору того чи іншого автора, його поглядів, ідей, висунених проблем і положень, достовірність посилань). До його оформлення пред'являються наступні вимоги:
а) перша сторінка (без номера) відводиться для титульного аркуша і не входить у загальне число сторінок (зразок подається в додатку);
б) на другій сторінці наводиться план, який включає такі реквізити: угорі посередині сторінки друкується слово “ЗМІСТ”, нижче – “Вступ” (без позначення номера), потім позначені номерами розділи, яких має бути не більше чотирьох. Наступний розділ “Висновки” також не зазначається власним номером. На останньому місці плану (теж без номера) стоїть “Список використаних джерел”. Сам список додається в кінці реферату з нової сторінки;
в) після сторінки з планом наводиться текст реферату з послідовним повторенням назв розділів. Наприкінці кожного розділу повинні бути зроблені відповідні висновки щодо розглянутого питання. Завершують цю наукову роботу загальні власні висновки автора, яких він дійшов у процесі роботи над темою;
г) список літератури, яка вивчається і цитується, складається або відповідно до порядку її використання, або в алфавітному порядку. Наприклад: 12. Василенко М. П. Розвиток філософської думки в Україні. – К.: Вища шк., 1998. – 430 с.
Якщо використана стаття збірника, енциклопедії тощо, то послідовність запису джерела наступна:
13. Кістяківський Б. Вибране.– К.: Абріс, 1996. – 512 с.
Стаття періодичного видання наводиться таким чином:
14. Лактионов С.Н. Истина – проблема историческая? // Вопросы философии. – 1999. – № 6. – С.25-32.
Більш докладні приклади оформлення бібліографічного опису у списку джерел, який наводиться в рефераті, можна знайти у виданні: Довідник здобувача наукового ступеня. – К.: Редакція „Бюлетеня ВАК України”, 2000.
д) на останній сторінці списку літератури автор ставить дату і свій підпис;
е) посилання на авторів літератури, що цитується, указуються в тексті у квадратних дужках, наприклад [1, с. 3], де перша цифра означає порядковий номер джерела зі списку, друга – сторінку, або внизу кожної сторінки реферату з позначенням усіх вихідних даних джерела;
ж) реферат друкується на одній сторінці стандартного аркушу паперу через 1,5 інтервали, з полями не менше 3-х см зліва, 1,5 см праворуч, 2 см зверху і знизу. У рядку має бути не більше 65 символів (з урахуванням літер, пропусків, розділових знаків); шрифт – Times New Roman, 14. Число рядків на сторінці не повинно перевищувати 30. Обсяг реферату – до 25 сторінок;
з) реферат має бути ретельно вичитаний і прошитий.
Додаток
НАЦІОНАЛЬНА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ ІМЕНІ ЯРОСЛАВА МУДРОГО |
Кафедра філософії
Тема реферату “Предмет філософії права”
Виконав: студент 42 групи 4 факультету Герасименко Петро Васильович
Науковий керівник: д-р. філос. наук, проф. Данильян Олег Геннадійович
Харків – 2007 |