Самостійна робота студентів повинна допомагати їм більш повно оволодіти предметом курсу, розширити їх ерудицію, сформувати навички науково-дослідницької роботи. З цією метою при організації самостійної роботи студентів слід органічно поєднувати ті види роботи, які вимагають уваги та пильності з тими, які стимулюють творчій пошук та мислення, що дозволить всебічно підготувати студента до самостійної праці. Результатом самостійної роботи має стати формування якісно нового рівня наукової підготовки студента, вміння вільно орієнтуватися в системі філософії та філософії права.
Критерії вибору видів самостійної роботи. Кожному студенту види самостійної роботи слід підбирати виходячи з його індивідуальних особливостей. Так, найбільш творчих і самостійно мислячих студентів слід залучати до участі у студентському науковому гуртку, участі у студентських конференціях, конкурсах наукових робіт, написанні есе, опрацювання першоджерел з філософії та філософії права. Інших студентів слід залучати до підготування рефератів, повідомлень, складанні конспектів тем, що виносяться на самостійне вивчення тощо.
Організація самостійної роботи студентів. Як правило, перелік видів самостійної роботи доводиться до відома студентів на семінарських заняттях. При цьому необхідно вказати список тем рефератів, наукових доповідей, розклад роботи студентського наукового гуртка, приблизні терміни проведення наукової конференції та звичайні вимоги до тез. З метою заохочення студентів необхідно вказати, які переваги надають окремі види самостійної роботи при виставленні підсумкової оцінки знань студента. Особливу увагу треба приділяти тим студентам, які виявляють цікавість до творчої самостійної роботи: проводити консультації, надавати допомогу при виборі теми для написання доповіді чи наукової роботи, пошуку та опрацюванні літератури з теми дослідження. Також слід зауважити на важливість наявності публікацій для вступу до аспірантури та магістратури.
Завдання для самостійної роботи. Необхідно відзначити, що самостійна робота студентів є важливим елементом їх навчання в цілому. Головна мета цієї галузі роботи постає в необхідності закріплення студентом матеріалу, який він отримав у навчальному закладі, та його систематизація. Наведений перелік форм для самостійної роботи студентів є орієнтовним і, з іншого боку, включає в себе найбільш змістовні форми самостійної роботи. В межах навчального курсу викладач може пропонувати студентам й інші форми самостійної роботи.