§ 3. Використання методу тестування
в юридичній практиці

 

У процесі досудового слідства, судового розгляду, профілактичної діяльності обізнаними особами в психології можуть бути використані тестові методики. Тести застосовує психолог чи експерт-психолог у процесі діагностичних або експертних досліджень (участь у слідчих діях, проведення судово-психологічної експертизи) у межах кримінально-процесуальної діяльності.

Термін «тест» походить від англійського test, що означає випробування. Тест — це певне завдання (система завдань), що дає змогу визначати рівень розвитку тієї чи іншої психологічної властивості (якості) особистості. У психології використовується також термін «тестування», що означає проведення перевірки або випробувань із використанням стандартизованих завдань (тестів), які відрізняються відповідною шкалою значень. Тестування застосовується з метою вимірювання індивідуальних відмінностей.

У психології розрізняють тести інтелекту (для виявлення розумового потенціалу індивіда), тести особистісні (вимірюються різні сторони особистості: настанови, цінності, відносини, емоційні властивості й ін.), тести креативні (для вивчення творчих здібностей особистості), тести досягнень (визначають ступінь володіння конкретними знаннями, вміннями, навичками), тести проективні (для цілісного вивчення особистості, заснованого на психологічній інтерпретації результатів проекції (перенесення суб’єктом власних властивостей чи станів на зовнішні об’єкти)) тощо.

З метою дослідження пізнавальної сфери, наприклад сприйняття, може використовуватися, зокрема, метод пояснення сюжетних картин, що полягає в пред’явленні випробовуваному тих чи інших малюнків: веселих, сумних, зі складним сюжетом. При цьому враховується активність і бажання випробовуваного розглядати малюнок, витрачений час. Внаслідок тестування можуть бути отримані дані про кмітливість особи, вміння виділити істотне, емоційне відображення (відгук).

Для дослідження сприйняття випробовуваного результативним є метод відшукування чисел за допомогою таблиць Шульте. Суть тесту полягає в такому: на п’яти планшетах написані в різному порядку цифри від 1 до 25. На кожному планшеті вони написані по-різному. Випробовуваному пропонується відшукати, показати і назвати вголос всі цифри підряд і зробити це якомога швидше. При оцінці результатів враховується різниця в кількості часу, витраченого на кожний планшет. Збільшення його на останніх планшетах свідчить про стомлюваність, прискорення — про повільне входження в роботу. У нормі на кожний планшет має витрачатися однаковий час (від 30 до 50 с).

Для дослідження пізнавальної сфери може бути застосований метод заучування десяти слів. Випробовуваному зачитують десять слів і пропонують повторити в будь-якому порядку. Дослід повторюється п’ять разів, через годину — ще раз. Крива запам’ятовування може вказувати на послаблення активної уваги, стомлюваність, «застрявання» на помилці. Деяка модифікація розглянутого тесту у вигляді методу заучування десяти чисел застосовувалася у військах спеціального призначення для визначення особливостей запам’ятовування випробовуваними в екстремальних умовах (пропонувалося десять різних двозначних чисел).

Зорово-моторний тест «форм Бендера» спрямований на виявлення мозкових поразок, визначення емоційних розладів. Дев’ять простих фігур подаються одразу на одній картці. Усього карток вісім. Випробовуваного просять скопіювати кожне зображення зі зразка перед ним. При оцінці підраховується час і аналізується характер виконання кожного завдання.

Використання тестових методик не припускає спрощеного підходу. Історія юридичної психології знає періоди, коли з метою визначення причетності до вчиненого злочину пропонувалося використовувати тестування. Зокрема, мала місце рекомендація про використання тесту «плями» (у психології — тест Роршаха) для «діагностики» причетності. Якщо випробовуваний у чорнильних плямах Роршаха бачив схожість зі слідами крові, робився висновок про причетність до вчинення злочину (рис. 1).

Водночас введення в психологічну практику тесту Роршаха стало одним із великих досягнень психології ХХ ст. Даний тест призначений для діагностики прихованих настанов, спонукань, властивостей характеру. Основні теоретичні настанови Роршаха полягали в такому. Якщо людина оперує всією плямою, то означає, що вона здатна сприймати основні взаємозв’язки і схильна до систематизованого мислення. Якщо увага зосереджується на дрібних деталях, то означає, що вона уїдлива і дріб’язкова, якщо на рідкісних — схильна до «надзвичайного» і здатна до загостреної спостережливості. Відповіді на білий фон, на думку Роршаха, свідчать про наявність опозиційної настанови: у здорових людей — про схильність до дискусій, упертість і свавілля, а у психічно хворих — про негативізм і відхилення у поведінці4 .

Тест руки (Hand Test) — проективна методика дослідження особи, що призначена для діагностування відкритої агресивної поведінки.

Стимульний матеріал тесту руки — стандартні 9 зображень кистей рук (рис. 2) і одна порожня таблиця, при показі якої просять представити кисть руки й описати її уявлювані дії. Зображення подаються у певній послідовності й положенні. Обстежуваний має відповісти на запитання про те, яку, на його думку, дію виконує нарисована рука (або сказати, що здатна виконувати людина з такою рукою). Крім запису відповідей реєструється положення, у якому обстежуваний тримає таблицю, а також час із моменту пред’явлення стимулу до початку відповіді.

Оцінка отриманих даних здійснюється за 11 категоріями: 1) агресія — рука сприймається як домінуюча, яка наносить ушкодження, активно захоплює який-небудь предмет; 2) вказівки — рука ведуча, направляюча, перешкоджаюча, пануюча над іншими людьми; 3) страх — рука виступає у відповідях як жертва агресивних проявів іншої особи або прагне відгородити кого-небудь від фізичних впливів, а також сприймається як така, що завдає ушкоджень сама собі; 4) прихильність — рука виражає любов, позитивні емоційні настанови до інших людей; 5) комунікація — відповіді, у яких рука «спілкується» або прагне встановити контакти; 6) залежність — рука виражає підпорядкування іншим особам; 7) ексгібіціонізм — рука різними способами виставляє себе напоказ; 8) покаліченість — рука деформована, хвора, нездатна до яких-небудь дій; 9) активна безособовість — відповіді, у яких рука виявляє тенденцію до дії, завершення якої не вимагає присутності іншої людини чи людей, однак рука повинна змінити своє фізичне місце розташування, докласти зусиль; 10) пасивна безособовість — прояв тенденції до дії, завершення якої не вимагає присутності іншої людини, але при цьому рука не змінює свого фізичного положення; 11) опис — відповіді, в яких рука тільки описується, тенденція до дії відсутня.

Відповіді, які належать до перших двох категорій, розглядаються авторами як пов’язані з готовністю обстежуваного до зовнішнього прояву агресивності, небажанням пристосуватися до оточення. Чотири наступні категорії відповідей відображають тенденцію до дій, спрямованих на пристосування до соціального середовища, ймовірність агресивної поведінки незначна. Кількісний показник відкритої агресивної поведінки розраховується шляхом віднімання суми «адаптивних» відповідей від суми відповідей за першими двома категоріями, тобто s («агресія» + «вказівки») – s  («страх» + + «прихильність» + «комунікація» + «залежність»). Відповіді, які підпадають під категорії «ексгібіціонізм» і «покаліченість», при оцінці ймовірності агресивних проявів не враховуються, тому що їхня роль у даній галузі поведінки непостійна. Ці відповіді можуть лише уточнити мотиви агресивної поведінки5 .

У практиці визначення професійної придатності і при провадженні судово-психологічних експертиз ефективними є стандартизовані особистісні опитувальники. За своєю сутністю опитувальник є певним набором запитань, кожне з яких логічно пов’язане з основною проблемою дослідження і призначене для вивчення й оцінки певних властивостей і проявів особистості. Найвідомішими опитувальниками є: Опитувальник PEN (Ганс і Сибілла Айзенк); Опитувальник міні-мульт (скорочений варіант міннесотського особистісного переліку MMPI); характерологічний опитувальник К. Леонгарда; тест Кеттела (16PF-опитувальник); патохарактерологічний діагностичний опитувальник Лічка та ін.

Так, опитувальник PEN містить 101 запитання, на які випробовувані мали відповісти «так», або «ні» (у бланку для відповідей проставити відповідно знаки «+» чи «–»). Опитувальник визначає такі психічні властивості, як нейропсихічна лабільність, екстраверсія і психотизм. Вторинно можна вивести наявність таких рис особистості, як емоційно-вольова стабільність і віднесення темпераментів до класичних типів: холерик, сангвінік, флегматик, меланхолік. Опитувальник показує зв’язок між цими чотирма типами темпераментів і результатами факторно-аналітичного описування особистості. Час відповідей не обмежується, хоча не рекомендується затягувати процедуру опитування. Перед обстеженням випробовуваному видається бланк для відповідей і зачитується інструкція.

Інструкція: «Вам будуть запропоновані твердження, що стосуються Вашого характеру і здоров’я. Якщо Ви згодні з твердженням, поруч із його номером поставте «+» («так»), якщо ні — знак «–» («ні»), довго не замислюйтесь, тут правильних і неправильних відповідей немає».

ТЕКСТ ОПИТУВАЛЬНИКА

1. У Вас багато різних хобі.

2. Ви обдумуєте попередньо те, що збираєтеся робити.

3. У Вас часто бувають спади і підйоми настрою.

4. Ви претендували коли-небудь на похвалу за те, що насправді зробила інша людина.

5. Ви говірка людина.

6. Вас турбувало б те, що Ви залізли в борги.

7. Вам доводилося почувати себе нещасливою людиною без особливих на те причин.

8. Вам доводилося коли-небудь поскупитися, щоб одержати більше того, що Вам належало.

9. Ви ретельно замикаєте двері на ніч.

10. Ви вважаєте себе життєрадісною людиною.

11. Побачивши, як страждає дитина, тварина, Ви б сильно засмутилися.

12. Ви часто переживаєте через те, що зробили чи сказали щось, чого не варто було б робити і говорити.

13. Ви завжди виконуєте свої обіцянки, навіть якщо особисто Вам це дуже незручно.

14. Ви одержали би задоволення, стрибаючи з парашутом.

15. Чи здатні Ви дати волю почуттям і щосили повеселитися в гучній компанії.

16. Ви дратівливі.

17. Ви коли-небудь обвинувачували кого-небудь у тому, в чому насправді були винуваті самі.

18. Вам подобається знайомитися з новими людьми.

19. Ви вірите у користь страхування.

20. Чи легко Вас скривдити.

21. Чи усі Ваші звички є хорошими і бажаними.

22. Ви намагаєтеся бути в тіні, перебуваючи у товаристві.

23. Чи вживали б Ви засоби, що можуть привести Вас у незвичайний чи небезпечний стан (алкоголь, наркотики).

24. Ви часто відчуваєте стан, коли усе набридло.

25. Вам доводилося брати річ, що належить іншій особі, якщо це навіть такий дріб’язок, як шпилька чи ґудзик.

26. Вам подобається часто ходити до кого-небудь у гості і бувати у товаристві.

27. Вам приємно кривдити тих, кого Ви любите.

28. Вас часто непокоїть почуття провини.

29. Вам доводилося говорити про те, у чому Ви погано розбираєтеся.

30. Ви зазвичай віддаєте перевагу книгам, а не зустрічам із людьми.

31. У Вас є явні вороги.

32. Ви назвали б себе нервовою людиною.

33. Ви завжди вибачаєтесь за грубість.

34. У Вас багато друзів.

35. Вам подобається влаштовувати розіграші й жарти, що іноді можуть дійсно завдати людям болю.

36. Ви неспокійна людина.

37. У дитинстві Ви завжди покірно і негайно виконували те, що Вам наказували.

38. Ви вважаєте себе безтурботною людиною.

39. Чи багато для Вас означають хороші манери й охайність.

40. Чи хвилюєтеся Ви з приводу яких-небудь жахливих подій, що могли б відбутися, але не відбулися.

41. Вам доводилося зламати чи втратити чужу річ.

42. Ви зазвичай першими виявляєте ініціативу при знайомстві.

43. Чи можете Ви легко зрозуміти стан людини, якщо вона ділиться з Вами турботами.

44. Ви часто буваєте вкрай знервовані.

45. Чи кинете Ви непотрібний папірець на підлогу, якщо під рукою немає кошика.

46. Ви більше мовчите, перебуваючи у товаристві.

47. Чи вважаєте Ви, що шлюб старомодний і його слід скасувати.

48. Ви іноді відчуваєте жалість до себе.

49. Ви іноді багато похваляєтеся.

50. Ви легко можете внести пожвавлення в досить нудну компанію.

51. Чи дратують Вас обережні водії.

52. Ви турбуєтеся про своє здоров’я.

53. Ви говорили коли-небудь погано про іншу людину.

54. Ви любите переказувати жарти й анекдоти своїм друзям.

55. Для Вас більшість харчових продуктів однакові на смак.

56. Чи буває у Вас іноді поганий настрій.

57. Ви були коли-небудь грубими із своїми батьками у дитинстві.

58. Вам подобається спілкуватися з людьми.

59. Ви переживаєте, якщо довідаєтеся, що припустилися помилки у своїй роботі.

60. Ви страждаєте від безсоння.

61. Ви завжди миєте руки перед їжею.

62. Ви з тих людей, що не лізуть за словом у кишеню.

63. Ви визнаєте за краще приходити на зустріч трохи раніше призначеного терміну.

64. Ви почуваєте себе апатичним, утомленим без будь-якої причини.

65. Вам подобається робота, що вимагає швидких дій.

67. Ваша мати — хороша людина (була хорошою людиною).

68. Чи часто Вам здається, що життя страшенно нудне.

69. Ви коли-небудь скористалися помилкою іншої людини у власних інтересах.

70. Ви часто берете на себе більше, ніж дозволяє час.

71. Чи є люди, які намагаються уникати Вас.

72. Вас дуже турбує Ваша зовнішність.

73. Ви завжди ввічливі, навіть з неприємними людьми.

74. Чи вважаєте Ви, що люди витрачають занадто багато часу, щоб забезпечувати своє майбутнє, відкладаючи заощадження, страхуючи себе і своє життя.

75. Чи виникало у Вас коли-небудь бажання вмерти.

76. Ви спробували б уникнути сплати податку з додаткового заробітку, якби були впевнені, що Вас ніколи не зможуть викрити в цьому.

77. Ви можете внести пожвавлення в компанію.

78. Ви намагаєтеся не бути грубим з людьми.

79. Ви довго переживаєте після конфузу, що стався.

80. Ви коли-небудь наполягали на тому, щоб було по-вашому.

81. Ви часто приїжджаєте на вокзал в останню хвилину перед відходом потяга.

82. Ви коли-небудь навмисно говорили що-небудь неприємне чи образливе для людини.

83. Вам неприємно перебувати серед людей, які жартують над товаришами.

85. Ви легко втрачаєте друзів зі своєї вини.

86. Ви часто відчуваєте почуття самотності.

87. Чи завжди Ваші слова збігаються з ділом.

88. Чи подобається Вам іноді роздратувати тварину.

89. Ви легко ображаєтеся на зауваження, що стосуються особисто Вас і Вашої роботи.

90. Життя без якої-небудь небезпеки здалося б Вам занадто нудним.

91. Ви коли-небудь спізнювалися на побачення чи на роботу.

92. Вам подобається суєта і пожвавлення навколо Вас.

93. Ви хочете, щоб люди боялися Вас.

94. Чи вірно, що Ви іноді сповнені енергії і все горить у руках, а іноді зовсім мляві.

95. Ви іноді відкладаєте на завтра те, що маєте зробити сьогодні.

96. Чи вважають Вас жвавою і веселою людиною.

97. Чи часто Вам говорять неправду.

98. Ви дуже чутливі до деяких явищ, подій, речей.

99. Ви завжди готові визнавати свої помилки.

100. Ви жалієте тварину, що потрапила в капкан.

101. Чи важко Вам заповнювати анкету.

При обробці опитувальника підраховується кількість відповідей випробовуваного, що збіглися з «ключовими».

КЛЮЧ

1. Шкала психотизму: відповіді «ні» («–») номери 2, 6, 9, 11, 19, 39, 43, 59, 63, 67, 78, 100; відповіді «так» («+») номери 14, 23, 27, 31, 35, 47, 51, 55, 71, 85, 88, 93, 97.

2. Шкала екстраверсії — інтроверсії: відповіді «ні» («–») номери 22, 30, 46, 84; відповіді «так» («+») номери 1, 5, 10, 15, 18, 26, 34, 38, 42, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74, 77, 81, 90, 92, 96.

3. Шкала нейротизму: відповіді «так» («+») номери 3, 7, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44 48, 52, 56, 60, 64, 68, 72, 75, 79, 83, 86, 89, 94, 98.

4. Шкала щирості: відповіді «ні» («–») номери 4, 8,17, 25, 29, 41, 45, 49, 53, 57, 65, 69, 76, 80, 82, 91, 95; відповіді «так» («+») номери 13, 21, 33, 37, 61, 73, 87, 99.

Методика містить чотири шкали: екстраверсія — інтроверсія, нейротизм, психотизм і специфічна шкала, призначена для оцінки щирості випробовуваного, його ставлення до обстеження. Перераховані шкали вимірюють такі особливості. Екстраверсія виявляється в товариській, активній, оптимістичній, самовпевненій та імпульсивній поведінці; для інтровертів характерна поведінка нетовариська, пасивна, спокійна, вдумлива, розважлива. Людині з високим нейротизмом властиві надчуттєві реакції, напруженість, тривожність, невдоволення собою і навколишнім світом, ригідність. Індивід із низьким рівнем нейротизму спокійний, безтурботний, невимушений у спілкуванні, надійний. Шкала психотизму говорить про схильність до асоціальної поведінки, примхливість, неадекватність емоційної реакції, високу конфліктність осіб, які мають високі оцінки за даною шкалою.

Високі оцінки за шкалою екстраверсія — інтроверсія відповідають екстравертованому типу, низькі — інтровертованому. Середній показник — 7–15 балів.

Високі показники за шкалою нейротизму говорять про високу психічну нестійкість. Середні показники — 8–16.

Високі оцінки за шкалою психотизму вказують на високу конфліктність. Середні значення — 5–12.

Якщо за шкалою щирості кількість балів перевищує 10, то результати обстеження вважаються недостовірними і випробовуваному слід відповідати на запитання більш відверто.

Результати використання даної методики в обстеженні з метою профвідбору на різні спеціальності в сферу обслуговування і торгівлі показали, що обстежуваним, які мають оцінки за шкалою психотизму вище 10, не рекомендується працювати в перерахованих сферах господарства і за спеціальностями типу «людина — людина»6 .