ПЕ­РЕД­МО­ВА

 

Нині ха­рак­тер­ним є роз­ви­ток пси­хо­ло­гічної на­уки, ви­ко­ри­с­тан­ня її ре­ко­мен­дацій у різних сферах людсь­кої діяль­ності. У си­с­темі на­уко­вих знань, що спри­я­ють удо­с­ко­на­лен­ню пра­во­за­с­то­сов­чої діяль­но­сті, важ­ли­ве місце посідає юри­дич­на пси­хо­логія. Це осо­б­ли­ва на­ука, що вив­чає пси­хо­логічні за­ко­номірності у си­с­темі «лю­ди­на — пра­во», і спря­мо­ва­на на їх оп­ти­маль­не використан­ня. Ши­рокі ас­пек­ти пізнан­ня особ­ли­во­с­тей юридичної практики та роз­роб­ки ре­ко­мен­дацій щодо її удо­с­ко­на­лен­ня пе­ред­ба­ча­ють про­ве­ден­ня ком­плекс­них до­слід­жень юрис­тів і пси­хо­логів стосовно з’ясу­ван­ня ха­рак­те­ри­с­тик ­чис­лен­них по­зицій, які виз­на­ча­ють спе­цифіку всіх на­прямів пра­во­за­с­то­сов­чої діяль­ності.

Підруч­ник підго­тов­ле­ний відповідно до про­гра­ми кур­су на­вчаль­ної дис­ципліни «Пси­хо­логія (за­галь­на та юри­дич­на)» у ви­щих юри­дич­них на­вчаль­них за­кла­­дах. Не­зва­жа­ю­чи на те, що за­зна­че­на дис­ципліна (су­до­ва психо­логія) ви­кла­дається у Національній юри­­­­дичній ака­­демії Ук­раїни імені Ярослава Мудрого з 1965 р., свого під­руч­­ника до цьо­го ча­су не було. За­без­пе­чен­ня на­вчаль­ної дис­ципліни здій­сню­ва­лось переважно за до­по­мо­гою посібни­ка професора В. О. Ко­­но­ва­ло­вої «Пра­во­ва пси­хо­ло­гія», який не міг охоп­лю­ва­ти усіх важ­ли­вих про­блем за­галь­ної та юри­дич­ної пси­­хо­логії. От­же, у ви­дан­­ні но­во­го під­руч­ни­ка давно виникла нагальна потреба.

При підго­товці підруч­ни­ка ав­то­ри ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ли не лише ба­га­торічний досвід ви­кла­дан­ня юри­­­­дич­ної пси­хо­логії, а й прак­тич­ний досвід за­сто­су­ван­ня пси­хо­логічних знань при про­ве­денні су­до­во-пси­хо­логічних екс­пер­тиз і пси­хо­логічно­го кон­суль­ту­ван­­ня як ате­с­то­вані ек­с­пер­ти — су­дові пси­хо­ло­ги.

Про­по­но­ва­ний підруч­ник є оригіна­ль­ною працею, що охоп­лює найваж­ливіші про­бле­ми за­галь­ної та юри­дичної пси­хо­логії, відрізняється пев­ною но­виз­ною викла­ден­ня про­блем­них пи­тань та на­дан­ням новітніх ре­­­ко­­мен­дацій що­до за­сто­су­ван­ня пси­хо­логічних знань у юри­дичній прак­тиці. За своєю струк­ту­рою підруч­ник скла­дається з се­ми розділів: «Вступ до юри­дич­ної пси­хо­логії», «При­род­ни­чо-на­укові ос­но­ви юри­дич­ної пси­хо­логії», «Пси­хо­логічні ос­но­ви про­це­су­аль­ної діяль­ності», «Пси­хо­логія слідчої діяль­ності», «Пси­хо­логія су­до­вої ді­яль­ності», «Кри­міна­ль­на пси­хо­логія», «Пенітенціар­на пси­хо­логія».

Важ­ли­вим є те, що у підруч­ни­ку за­галь­ноп­си­хо­логічні про­бле­ми інтер­пре­то­вані щодо юри­дич­ної діяль­ності. Особ­ли­ва ува­га зосереджена на пси­хо­логічних аспек­тах слідчої та су­до­вої діяль­ності, па­ра­ме­т­рах її ви­ко­нан­ня, ство­рен­ні про­фесіог­рам слідчо­го та судді. Ви­світ­лені пси­хо­логічні ме­ханізми вчи­нен­ня зло­чинів, роз­кри­ті особ­ли­вості по­ведінки зло­чин­ця на різних ета­пах зло­чин­ної діяль­ності. На­дані ре­ко­мен­дації що­до пси­­­хо­логічних ос­нов по­пе­ре­д­жен­ня зло­чинів та ре­со­ціа­лі­зації за­су­д­же­них.

Підруч­ник роз­ра­хо­ва­ний на сту­дентів ви­щих юри­дич­­них на­вчаль­них за­кладів, працівників су­до­вих та пра­­во­охо­рон­них ор­ганів.

Ав­то­ри вис­лов­лю­ють щи­ру по­дя­ку всім, хто на­дав допо­мо­гу при підго­товці підруч­ни­ка, а та­кож ма­ють на­мір про­дов­жи­ти роз­роб­ку таких про­блем, то­му бу­дуть вдячні чи­та­чам за їх за­ува­жен­ня, по­ра­ди та по­ба­жан­ня, які просимо надсилати за адресою: Концерн «Видав­ни­чий Дім «Ін Юре», вул. Багговутівська, 17–21, м. Київ, Україна, 04107.