Розділ I. Філософії права та її еволюція
назад оглавлениевперёд

II. ФІЛОСОФІЯ ПРАВА

Розділ I. Філософії права та її еволюція

 

Тема № 16 Предмет і завдання філософії права

Дискусія про предмет філософії права. Необхідність філософського осмислення права. Сутність і особливості філософського підходу до права. Філософське осмислення права і наукове пізнання права: відмінності предмета та методу. Філософсько-правова рефлексія. Філософія права в системі соціально-гуманітарного знання. Проблема дисциплінарного статусу філософії права. Філософія і філософія права. Філософія права, загальна теорія права, соціологія права. Історія філософії права та історія вчень про державу і право. Філософія права і галузеві юридичні дисципліни. Головні питання та завдання філософії права. Основні розділи. Функції філософії права. Значення філософії права для формування світогляду юристів.

 

Тема № 17 Методологія філософії права

Методологія права та її рівні: філософський, загальнонауковий, юридичний. Філософія права як методологія правопізнання. Типи праворозуміння як способи здійснення філософсько-правової рефлексії. Правовий позитивізм як спосіб філософського осмислення права: філософські витоки, форми, переваги та недоліки. Природно-правове мислення: гуманістичний смисл та особливості, типи, переваги та недоліки, сучасний стан. Основні парадигми праворозуміння та обґрунтування права: об'єктивізм, суб'єктивізм, інтерсуб'єктивність: витоки, смисл, форми, позитивні та негативні риси.

 

Тема № 18 Філософія права античності і середньовіччя

Об'єктивність як парадигма античної та середньовічної філософії права. Виникнення античної філософії права. У пошуках початків справедливості: діке і номос . Космоцентричне обґрунтування права. Визначення природних основ права і закону софістами і Сократом. Погляди Платона на справедливість і право. Вчення про право і закон Аристотеля. Тема найкращого державного устрою у філософії Платона і Аристотеля. Філософсько-правові погляди Епікура, стоїків, Цицерона. Криза грецької морально-правової свідомості. Особливості філософії права Стародавнього Риму. Філософія права середньовіччя. Метафізичні передумови християнської правосвідомості. Августин Аврелій. Вчення про закон і право Фоми Аквінського. Реалізм і номіналізм у праворозумінні середньовіччя.

 

Тема № 19 Філософсько-правові вчення у Західній Європі у ХV-XVIII ст.

Філософсько-правова думка епохи Відродження і Реформації. Н. Макіавеллі. Особливості праворозуміння Ж.Бодена. М.Лютер: релігійно-моральне обґрунтування прав людини. Суб'єктивність як парадигма класичної філософії права. Філософсько-правові погляди мислителів Нового часу. Становлення юридичного світогляду: теорії природного права та суспільного договору. Теорія природного права Г.Гроція. Філософсько-правові ідеї Т.Гоббса, Дж.Локка, Б.Спінози, Г.Лейбніца. Філософсько-правові концепції західноєвропейського просвітництва. Ш.Л.Монтеск'є “Про дух законів”. Ж.-Ж. Руссо “Про суспільний договір”.

 

Тема № 20 Філософсько-правові концепції у Західній Європі кінця ХVІІІ – середини XIХ ст.

Філософсько-правові вчення в Західній Європі кінця XVIII – середини XIX cт. І. Кант: категоричний імператив та моральне обґрунтування права. Філософсько-правові погляди Й.-Г. Фіхте. Г.В.Ф. Гегель “Філософія права”. Історична школа права. Правова концепція К. Маркса і Ф. Енгельса. Філософсько-правове вчення І. Бентама. Теорія наказів Дж. Остіна.

 

Тема № 21 Філософія права ХХ ст.

Інтерсуб'єктивність як парадигма філософії права ХХ сторіччя. Сучасний позитивізм: чиста теорія права Г. Кельзена, аналітична юриспруденція Х. Харта. Концепції відродженого природного права. Неокантіанська та неогегельянська філософія права. Природно-правова тенденція в англо-амеріканській філософії права (Л.Фуллер, Дж.Фінніс, Дж. Роулз, Р. Дворкін). Сучасні концепції природного права інтерсуб'єктивістського напрямку: філософські витоки, позитивні і негативні риси, основні форми, світоглядно-методологічний потенціал. Феноменологічна концепція права (А. Рейнах). Екзистенціалістська концепція права (М. Мюллер, Е. Фехнер, В. Майхоффер). Герменевтична концепція права (А. Кауфманн, П. Рикьор) Комунікативно-дискурсивна концепція права (К.-О. Апель, Ю. Хабермас).

 

Тема № 22 Вітчизняна філософсько- правова думка: традиції, світоглядно-методологічні витоки, ідеї

Зародження філософсько-правової думки в Україні: “Руська Правда”, “Слово про Закон і Благодать” Іларіона, природно-правові ідеї в Конституції Пилипа Орлика. Ідеї Просвітництва в творчості І. Вишенського, Т. Прокоповича, Я. Ковельського та ін. Екзистенційно-романтичне обґрунтування ідеї права (Г. Сковорода, П. Юркевич) та національної ідеї (М. Костомаров, П. Куліш, Т. Шевченко) у “філософії серця”. Проблема співвідношення особистості, нації та держави в творах М. Драгоманова, І. Франка, М. Грушевського). Академічна філософія права к. ХІХ – поч. ХХ ст. Б. Кістяківський як методолог права і автор соціокультурної філософсько-правової концепції. Основні ідеї видатних російських філософів права та їх вплив на збагачення світоглядно-методологічного потенціалу української філософсько-правової думки. Філософсько-правова думка за радянських часів. Наукові дослідження сучасних українських філософів права.

 

назад оглавлениевперёд