МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДЛЯ АНОТУВАННЯ ЛІТЕРАТУРИ
назад оглавлениевперёд

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДЛЯ АНОТУВАННЯ ЛІТЕРАТУРИ

Критерії підбору літератури : Літературу викладач повинен пропонувати студенту виходячи з особистих схильностей студента та відповідно до тем семінарських занять. Література повинна одночасно цікавити студента, бути актуальною та сприяти формуванню цілісного уявлення стосовно обраної теми.

Анотування : Для анотування доцільно запровадити наступну послідовність.

По-перше, визначити головну проблему тієї праці, яка анотується (як правило, вона безпосередньо пов'язана із назвою). Студент повинен принаймні для себе сформулювати те основне запитання, на яке прагне знайти відповідь автор роботи, яка є об'єктом анотування.

По-друге, зрозуміти, які завдання ставить собі автор задля розкриття поставленої проблеми. З цією метою доцільно спрямувати увагу студента насамперед на зміст, де, як правило, чітко видно структуру роботи, а, отже, і поставлені автором завдання.

По-третє, визначити, що стало поштовхом для автора при написанні праці, яка анотується. Як правило, це може бути відповідь на позицію іншого автора, яка є об'єктом критики, відсутність чітких систематизованих уявлень стосовно досліджуваної проблеми (т.зв. «теоретична актуальність»). Також це може бути певна ситуація, яка виникла у суспільстві та потребує невідкладного осмислення (т.зв. «практична актуальність»).

По-четверте, студент має визначити, які погляди, окрім авторського, існують на досліджувану в анотованій праці проблему, з ким полемізує автор. Також слід відзначити, які класифікації точок зору стосовно досліджуваної проблеми існують у літературі. У разі відсутності такої класифікації студенту доцільно запропонувати самому зробити подібне узагальнення, принаймні з метою впорядкування матеріалу анотації.

По-п'яте, анотуючи літературу студент повинен простежити хід авторських міркувань, визначити послідовність і логіку викладення матеріалу, відтворивши її в анотації. Спрямувати увагу на методи дослідження, на які спирається автор, та визначити їх роль і місце для досягнення поставленої у роботі мети.

По-шосте, в анотації обов'язково повинно бути зазначено, до яких результатів приходить автор у досліджуваній праці, які висновки він робить. При цьому слід звернути увагу на те, щоб ці висновки були викладені в анотації чітко, стисло, послідовно, щоб можна було простежити зв'язок між авторською аргументацією та підсумками роботи.

Насамкінець, при анотуванні доцільно вказати, які перспективи подальших розвідок існують у даному напрямку, які питання автор залишає невирішеними чи недостатньо з'ясованими.

 

назад оглавлениевперёд