назад оглавлениевперёд

ВОЛОДИМИР МОНОМАХ

ПОУЧЕНИЯ (1117)1

Я, недостойний, дідом своїм Ярославом, благословенним, славним, наречений у хре­щенні Василієм, [а] руським іменем Воло­димир, отцем улюбленим і матір'ю своєю і [з] Мономахів2 у благочесті наставле­ний, дітям моїм у доброчесності домог­тись успіхів бажаючи, се пишу поучения вам, улюблені, і задля християнських лю­дей, бо скільки оберіг [їх] я по милості божій і отчою молитвою од усяких бід!

Сидячи на санях3, помислив я в душі своїй і воздав хвалу Богові, що він мене [до] сих днів, грішного, допровадив. Тому, діти мої чи інший хто, слухавши сю грамотку, не посмійтеся, а кому [вона] люба [із] дітей моїх, нехай прийме він її в серце своє і не лінуватися стане, а так, як і [я], труждатися.

Найперше, задля Бога і душі своєї, страх майте божий у серці своїм і милостиню чиніть щедру, бо се єсть начаток всякому доб­ру. Якщо ж кому нелюба грамотка ся, хай не насміються чи так ото скажуть: “На далекій путі та на санях сидячи, нісенітницю ти єси мовив”.

Зустріли бо мене посли од братів моїх на Волзі, кажучи: “Поспіши до нас та виженемо ми обох Ростиславичів, а волость їхню, однімем. Якщо ж ти не підеш із нами то ми [самі] собі будемо, а ти [сам] собі”. І сказав я: “Хоча ви й гніваєтеся не можу я вам іти, ні хреста переступити”4.

І, одрядивши їх (та) взявши Псалтир, я в печалі розігнув його, і се мені

випало: “Чого печалуєшся, душе [моя]? Чого непокоїш мене?” Та інше.

1 Літопис руський. Пер. з давньорус. Л. Є. Махновця.К., 1989.—, С. 454—460.                                                      

2 Всеволодом Ярославичем і Марією, дочкою візантійського імператора Костянтина IX Мономаха.

3 Тобто готуючись до смерті; ці слова, як і слова “мене (до) сих днів, грішного, допровадив” свідчать про те, що “Поучения” Володимир Моно­мах написав у вельми поважному віці; аналіз тексту показує, що твір по­став десь у середині лютого на початку великого посту 1117 р.

4 Йдеться про двоюрідного брата Володимира Мономаха Святополка Ізяславича та його синів, двоюрідних небожів (синівців) Володимирових Мстислава та Ярослава, а також двоюрідних Володимирових небожів Ярос­лава та Вячеслава Ярополковичів і Святослава (Святошу) Давидовича, які навесні 1099 р. виступили проти Володаря і Василька Ростиславичів (див. про це також І п. під 1097 р.).

А потім зібрав я слівця сі любі, і склав по поряд­ку, і написав. Якщо вам останні не до вподоби, то попередні [хоча] приймайте.

“Чого печальна єси, душе моя? Чого непокоїш мене? Уповай на Бога, тому що я буду славити його!”

“Не наслідуй лиходіїв, не завидуй тим, що творять беззакон­ня, бо лиходії винищені будуть, а ті, що надіються на господа, заволодіють землею. Бо іще трохи і не стане нечестивого, шукатиме він місця свого і не знайде [його]. А кроткії унаслідують землю [і] радуватимуться у тривалому мирі. Підстерігає грішний праведного і скрегоче на нього зубами своїми. Господь же посміюється над ним, бо бачить, що прийде день його. Оружжя видобули нечестиві, натягли лука свого, [щоби] постріляти нищого і вбогого, заколоти праведних серцем. Оружжя їх увійде в серця їх, і луки їх сокрушаться. Лучче єсть у праведника мале, аніж багатство беззаконників велике. Бо рамена грішників со­крушаться, а праведників укріплює господь. Так що нечестиві погибнуть, а праведним він чинить милосердя і дає. Бо ті, що їх благословляє він, унаслідують землю, а прокляті ним виги­нуть. Господом стопи чоловіка направляються. Коли він буде падати, то не розіб'ється, бо господь піддержує руку його. Був молодим я і зостарівся, а не бачив я праведника покинутим, ні потомства його, щоби воно просило хліба. Повсякдень чинить милосердя і позичає праведник, і плем'я його благословенне буде. Ухилися од зла, вчини добро, шукай миру, і йди за ним, і живи во віки віків”.

Бо так і Василій учив, зібравши при цім юнаків: [треба мати] душі чисті, непорочні, тіла худі, лагідну бесіду і в міру слово господнє; при їді і питті без галасу великого бути, при старих мовчати, премудрих слухати, старшим покоряти­ся, з рівними і меншими приязнь мати; без лукавства розмов­ляти, багато розуміти; не лютувати словом, не хулити розмовою, не надміру сміятися, соромитися старших; до жінок недостой-них не говорити; долу очі мати, а душу вгору;”уникати, не старатися повчати легковажних; власть же ні за що мати, як [і] од усіх честь. Якщо ж хто [з] вас може іншим помогти од Бога нагороди нехай, той сподівається, і вічними благами він пораює1.

“О владичице богородице! Забери із убогого серця мойого гордість і зухвалість, щоб не возносився я суєтою світу сього”.

У нікчемному сьому житті научися, віруючий чоловіче, діяти благочестиво, научися, за євангельським словом, “очима управля­ти”, язик здержувати, ум смиряти, тіло упокорювати, гнів подав­ляти, помисел чистий мати, спонукаючи себе на добрі діла господа ради; тебе позбавляють не мсти, ненавидять люби, гонять — терпи, хулять благай, умертви гріх. ...                    

Воістину, діти мої, розумійте, як ото єсть чоловіколюбець-Бог милостив і премилостив. Ми, люди, грішні є і смертні, а коли нам хто зло вчинить, то ми хочем його пожерти і кров його пролити найскоріш. А господь наш, володіючи і животтям і смертю, согрішення наші, вищі од голови нашої, терпить [раз], і знову, і до (скону) живоття нашого. Як отець, [що], чадо своє люблячи, поб'є [його] і знову пригорне його до себе, так ото і господь наш навчив нас, [як добути] над врагом-[дияволом] побіду: трьома ділами добрими [можна] позбутись його і побідити його — покаянням, сльозами і милостинею. І то вам, діти мої, не тяжка заповідь божа, бо тими ділами трьома [можна] позбутися гріхів своїх і царства [небесного] не лишитися.                                    

Тож, бога ради, не лінуйтеся, я благаю вас, не забувайте трьох діл тих, бо не є важкі вони. [Се] ні самотина, ні чернецтво, ні голод, як інші добрії [люди] терплять, а малим ділом [сим] досягти [можна] милості божої. ...

Як небо створено, або сонце як, або місяць як, або зорі як, і тьма, і світ? І  земля  на  водах покладена, господи, твоїм промислом! Звірі різноманітнії, і птиці, і риби прикрашено твоїм промислом, госпо­ди! І сьому чуду ми дивуємся: як із землі сотворив ти людину, які різноманітні образи людських лиць! Якщо б і весь мир зібрати докупи, не всі на одну подобу, а кожен із

 


1. Виклад уривка із “Слова про подвижництво” Василія Великого, пат­рона-покровителя Володимира Мономаха, яке було відоме, зокрема, з “Із­борника Святослава” 1076 р.

своїм образом лиця, за божою мудрістю. І сьому подивуємось: як птиці небеснії з ірію йдуть, і спершу [в] наші руки, та не зостаються на одній землі, але й сильні і слабі ідуть по всіх землях, за божим повелінням, щоб наповнилися ліси і поля. А все те дав бог на благо людям, на їжу, на радість. Велика, господи, милість твоя до нас, коли блага ті сотворив ти єси задля грішної людини. І ті ж птиці небеснії умудрені тобою, господи: коли повелиш то заспівають і людей веселять тобі, а коли ж ти не повелиш їм, то, язика маючи, оніміють. ... 

Сі слівця божественнії прочитаючи, діти мої, похваліте бога, який дав нам милість свою.                                

А се мізерного, слабого ума мойого поучення. Послухайте мене, якщо не все прийміте, то [хоч] половину.

Якщо вам бог зм'якшить серце, то сльози свої пролийте за гріхи свої, кажучи: “Як ото блудницю, і розбійника, і митника ти помилував єси, (господи), так і нас, грішних, помилуй”1. І в церкві се дійте, і [спати] лягаючи. Не пропустіте ж ні одної ночі. Якщо ви при силі, [хоч раз] поклонітесь до землі, а коли вам стане немічно то тричі. І сього не забувайте, не лінуйтеся, бо тим нічним по­клоном і співом [молитви] чоловік побіждає диявола, і що за день людина согрішить, то сим ізбавляється [од гріха]. Навіть і на коні їздячи, [коли] не буде [у вас] ні з ким діла [і] якщо інших молитов не умієте ви мовити, то “господи, помилуй”, благайте безперестану потай, бо ся молитва єсть ліпша од усіх. [Молітеся краще], ніж думати нісенітницю, їздячи.

Усього ж паче — убогих не забувайте, але, наскільки є змога, по силі годуйте  і  подавайте  сироті,  і  за  вдовицю  вступітесь  самі,   а   не   давайте

сильним погубити людину. Ні правого, ні винного не вби­вайте [і] не повелівайте вбити його; якщо [хто] буде достоїн [навіть] смерті, то не погубляйте ніякої душі християнської.

Річ мовлячи і лиху і добру, не клянітеся богом, ні хрестітеся, бо немає

 


1. Перша молитва Василія Великого із послідування до причащання (Уривок).

ж [у сім] ніякої потреби. А якщо ви будете хреста цілувати братам чи [іншому] кому, то [робіть се], лише вивіривши серце своє, що на нім, [цілуванні], ви можете устояти, тоді цілуйте. А цілувавши, додержуйте [клятви], щоб, переступивши [її], не по­губити душі своєї.

Єпископів, і попів, і ігуменів [поважайте], з любов'ю приймай­те од них благословення і не одсторонюйтеся од них, а по силі любіте і подбайте [про них], щоб дістати через їх молитву [ми­лість] од Бога.

Паче всього гордості не майте в серці і в умі. А скажімо: “Смертні ми єсмо, нині живі, а завтра у гробі. Се все, що ти нам, [боже], дав єси, не наше, а твоє, [його] нам поручив ти єси на небагато днів”. І в землі не ховайте [нічого], се нам великий єсть гріх.

Старих шануй, як отця, а молодих як братів. У домі своїм не лінуйтеся, а за всім дивіться. Не покладайтесь на тивуна, ні на отрока, щоби не посміялися ті, які приходять до вас, ні з дому вашого, ні з обіду вашого.

На війну вийшовши, не лінуйтеся, не покладайтеся на воєвод. Ні питтю, ні їді не потурайте, ні спанню. І сторожів самі наряд­жайте, і [на] ніч лише з усіх сторін розставивши довкола [себе] воїв, ляжте, а рано встаньте. А оружжя не знімайте із себе вборзі, не розглядівши [все] через лінощі, бо знагла людина погибає.

Лжі бережися, і п'янства, і блуду, бо в сьому душа погибає і тіло.

А куди ви ходите в путь [за даниною] по своїх землях, не дайте отрокам шкоди діяти ні своїм [людям], ні чужим, ні в селах, ні в хлібах, а не то клясти вас начнуть. А куди підете і де станете,напоїте, нагодуйте краще стороннього; а ще більше вшануйте гостя, звідки він до вас [не] прийде, чи простий, чи знатний, чи посол,якщо не можете дарунком, [то] їжею і питвом. Вони бо, мимоходячи, прославлять чоловіка по всіх землях або добрим або лихим.

Недужого одвідайте, за мерцем ідіте, тому що всі ми смертні єсмо. І чоловіка не миніть, не привітавши, добре слово йому подайте.

Жону свою любіте, але не дайте їм [жінкам], над собою власті. А се вам основа всього: страх божий майте вище над усе. Якщо забуваєте [се] все, то часто перечитуйте: і мені буде без сорома, і вам буде добре.

А коли добре щось умієте того не забувайте, а чого не вмієтето того учітесь, так же, як отець мій. Удома сидячи, він зумів знати п'ять мов, а за се почесть єсть од інших країв. Лінощі жусьому [лихому] мати: що [людина] вміє те забуде, а чого ж не вміє то того не вчиться.

А добре поводячись, не лінуйтеся ж ні до чого доброго, а насам­перед до церкви [ходити]. Хай не застане вас сонце на постелі,так бо отець мій діяв блаженний і всі добрії люди достойні. Вра­нішню воздавши богові хвалу, і потім, коли сходить сонце, і поба­чивши сонце [слід] прославити Бога з радістю. Бо сказано: “Про­світи очі мої, Христе боже, ти, що дав мені єси світ твій прекрас­ний”. І ще: “Господи, приложи мені рік до року, щоб надалі, в гріхах своїх покаявшись, виправив я живоття [своє]”. Так хва­лю я Бога і сівши думати з дружиною, [і коли маю] людей розсуд­жувати, або на лов їхати, або поїздити [за даниною], або лягти спати. Спання в полуднє назначене єсть богом: о ту пору бо почи­нає і звір, і птиці, і люди.

А тепер я вам розповім, діти мої, про труд свій, тому що труждався я, походи діючи і лови, (з) тринадцяти літ

 


назад оглавлениевперёд